Iceland Expedice 2017 #1 Ringroad
Toto byla naše cesta kolem Icelandu po silnici č.1, tedy vše co se dá v vidět bez zajíždění do vnitrozemí.
S myšlenkou navštívit Iceland jsem si pohrával už nějakou dobu. Většinou mi tento ostrov v Atlantiku připadal příliš vzdálený, drsný, exotický. Postupně přibývalo lidí kolem mě, kterým se podařilo se na ostrov podívat. Jak jsme to nakonec odstartovali? Na brněnské přednášce fotografa a cestovatele Davida Vargy. Přesněji 25 října 2016. Část naší party se zúčastnila a byla jeho fotografiemi a vyprávěním unešena. V tu chvíli jsem si řekl, že už nastal ten správný čas se na Island opravdu podívat. Vždyť po celé řadě menších či větších výletů po evropě, kempování a spoustě nocí strávených ve spacáku v horách, je potřeba posunout laťku opět o kousek výš. Na to přece máme.
No a 18.ledna 2017 už proběhlo první plánování. Diskuze běžela naplno a nadšení nám rozhodně nechybělo :) Pak už to šlo jako po másle, vcelku rychle se rozhodujeme pro zářijový termín. Je mimo hlavní turistickou sezónu a také slunce koncem léta už normálně zapadá za obzor. 13.února 2017 máme letenky. Přímý let s ČSA není z nejlevnějších, ale budeme mít komfort. Postupně se shánějí informace všeho druhu. Kam se podívat, kolik stojí základní potraviny, jaké jsou místní zvyklosti, zda po příjezdu nezmrzneme nebo zapadneme sněhem, kdy zapadá slunce, kolik stojí půjčení automobilu, jaké mít oblečení a další vybavení, jak se nejlépe připravit jako fotografové, a tak dále.
Dali jsme si několik dalších setkání a také chodili na přednášky. Najednou bylo Icelandu všude plno. Následuje 29. červen, výběr a zamluvení dvou automobilů 4x4 vhodné pro vnitrozemské cesty. Další meta byla za námi. Jaké bude počasí? To se nedá jednoduše předpovědět. Nejlépe vystihuje proměnlivost icelandu toto místní rčení: "Pokud se vám nelíbí jaké je počasí, tak si počkejte 15 minut". Těšíme se.
Tři týdny před odjezdem jsem podnikl zkušební balení věcí. K mému překvapení se vše vlezlo do mé 45l krosny. No a fotovýbava je taky připravena. Můžu vyrazit

Horká řeka Reykjadalur, vodopád Öxarárfoss a Národní park Thingvellir
Přiletěli jsme chvíli po půlnoci místního času. A jaký byl první dojem z Icelandu. Čistý a čerstvý vzduch a dost chladné klima. A také štěstí pozorovat velmi silnou polární záři při letu nad oceánem byl opravdu zážitek. Parádní přivítání. Během noci po příletu nám mírně mrholilo, teplota klesala k 8 stupňům nad nulou, pocitově o dost méně. Vyzvednutí našich 4x4 Forestrů proběhlo hladce a ještě v noci jsme zamířili k Reykjaviku a naší první zastávce, horké řece Reykjadalur. Za malou vesničkou bylo parkoviště, kde jsme přespali v autě. Čekal nás první den.
První ráno je dost zima a začíná svítat. Vyrážíme na trek k nedaleké horké řece. Vlastně jsme nevěděli jak daleko půjdeme, všichni se ale těšili na nové zážitky. Na zelených svazích kolem řeky se pásly ovce. Nikdo nikde, úplný klid. Stoupali jsme po štěrkové cestě vzhůru kolem potoka a mnoha horkých pramenů. Zábavné je, že jeden potok byl ledově chladný, do druhého o kousek dál se ani nedala strčit ruka. Nekonečné louky a z okolních kopců tu a tam stoupá pára. Slunce už vykouklo nad obzor. Kolem cesty je tam nespočet vřídel označených varovnými cedulemi. Viděli jsme i první větší vodopád. Kolem samotné řeky je upravený dřevěný chodník a jednoduché převlékárny. Vybrali jsme si místo kousek dál po proudu a hurá do vody. Je čistá, horká a voní železem a minerály. Opravdový relax uprostřed přírody.
Později během dne jsme nakoupili zásoby. Maso a zeleninu, jogurty, ochutnáváme první skyr. Máme taky pečivo, vodu a plynové kartuše pro vaření. Alespoň menší nákup byl každodenním rituálem. Cestou do národního parku Þingvellir jsme jeli kolem krasných kopců, travnatých luk a řek se spoustou ovcí a koní. Þingvellir, místo kde se od sebe oddělují litosférické desky. Nachází se u jezera Þingvallavatn. Součástí parku je také řeka s vodopádem Öxarárfoss. Park je také místem, kde zasedal už před tisíci lety první demokratický parlament.
Odpoledne se zhoršuje počasí a při vytrvalém dešti jsme hledali místo k přespaní. Kousek od jedné z trhlin, které jsou po planině parku rozesety nacházíme u cesty pekné tábořiště. Večer po stavění stanů probíhá vaření večeře, třídění fotek a večerní party - kostky. Probíráme v rychlosti plán na další den. Teplota klesá, mírně prší, fouká a prosvítající slunce tvoří pěknou duhu. Jdeme spát.
Vodopád Seljalanfoss, termální bazén Seljavallalaug, vodopád Skogafoss, Kvernufoss, černá pláž v Reynisfjara a maják v Dyrhólaey a kaňon Fjaðrárgljúfu, ledovcová laguna Fjallsárlón a hlavně Jökulsárlón - Glacier Lagoon a Diamond beach
U známého vodopádu Seljalanfoss jsme se spolu s dalšími turisty
osprchovali :) a jeli se také smočit do termálního koupaliště Selljavelir. A
večer dál kolem jižního pobřeží jsme se rozhodli usadit v kempu přímo pod
ikonickým vodopádem Skogafoss. Ten večer jsme uskutečnili i hon na polární záři
a nakonec rozsvítili vodopád. Tento
den naší expedice jsme měli opět jen chvíli slunečno.
Krásné ráno trávím kolem vodopádu Skogafoss.
Snídáme jako každé ráno venku. Jogurt, nebo Skyr s musli, ohřívané hotové jídlo, nebo polévka, pečivo, šunka, atak podobně. Pak balíme a jedeme směr východ. Po poledni se zatáhlo a začalo krápat a foukat. Večer snad bude slíbená Nachos party se třemi druhy dipu a chipsy :) A také místním pivem Viking. No a v tento den jsem si vypěstoval závislost na místním předraženém hlávkovém květáku :)
Zvládáme se dostat až ke kaňonu Fjadjarldufur. Projíždíme jižním pobřežím. Viděli jsme vysoké útesy Darnholey s majákem a úžasnou černou pláž se skalami Reinistrangar. Další zastávkou byl ledovec, kde se dostáváme poprvé velmi blízko jeho stěně. V kaňonu Fjadjaldufur byly krasné výhledy na nespočet vodopádů, skal a protékající řeku, ale nepřálo nám počasí. Vydatně pršelo. Rozhodli jsme se k divokému kempování. Kousek dál ve vnitrozemí zastavujeme a stavíme stany nad řekou. Je zima, větrno a dál mírně prší.
Kempování v Hofn, ranní focení Vestrahorn, cesta po východním pobřeží a fjordech, vodopád Hengifoss, vodopád Dettifoss, park Asbyrgi, vodopád Selfoss, jezero Mývatn a kemp v Reykjahlídu.
Toto ráno byl budíček už v 5:30. Blázni? Ne, fotografové :) Jeli jsme fotit východ slunce na pobřeží Stokaness s výhledem na kopce Vestrahorn. Pak následovala cesta po východním pobřeží přes fjordy. Nekonečné krásné černé pláže a veliké vlny. A také už velmi silný vítr. Jedeme opatrně, že kluci :)
Po delším přejezdu podnikáme výšlap k vodopádu Hengifoss. Byl to krásný 2,5 km trek k jednomu s nejvyšších vodopádů na ostrově. Cestu fjordy si zkracujeme přes horské sedlo. Zamířili jsme také na vyhlídku na městečko v jednom s fjordů a pak už se jelo do vnitrozemí.
Kolem městečka Reykjahlíd to páchne po vajíčkách. Je to aktivní oblast horkých vřídel s bahnem a párou. Součástí je sopka Krafla a rozlehlý areál vrtů kolem geotermální elektrárny. Také se tu nachází areál termálního koupaliště, kde se dá relaxovat až do nočních hodin.
Přejezd severem přes město Akureiyry. Jasný severský ráz města. Překvapilo nás, že když svítí červená na semaforu, vždy je ve tvaru srdce a zebra na chodníku je téměř opravdová. Ochutnali jsme vychvalovaný místní hot dog. Smažená a čerstvá cibulka, zelí a 3 druhy omáček. Velmi dobré. Opět jako všude na Icelandu platíme kartou a bezkontaktně.
Cestou dál projíždíme nádhernými údolími, svítí slunce, zelené pláně jsou i tady plné ovcí a koní. Vodopády už přestáváme počítat. Večer nás čekal kemp na samém konci fjordu na pobřeží moře s horkými bazény. A také koňmi na silnici a sdílným farmářem v rezavém autě. Noční nahřívání ve čtyřicetistupňové vodě je parádni. A nejen proto, že i tuto noc pozorujeme divadlo na obloze v podobě polární záře.
Městečko Stykkisholmur, městečko a kemp v Grundarfjörður, koupaliště v Borganes a cesta do Reykjavik Laugavegur Apartments, večerní party s vínkem, ranní město, vodopád Glymur, večerní party s rybou a pivem, Město a přástav v Reykjaviku, cesta na letiště
V noci pěkně fučelo a stany to zatím ustály. Probouzím se vcelku brzo do mlhavého rána. Mírně mrholí. Je slyšet mořský příboj. Na snídani mám oblíbené vločky a skyr. Společně s horkým černým čajem ideální kombinace jak začít další pěkný den na Icelandu. K dokonalosti tomu schází zas jen termální koupel. Takže následuje hodinová relaxace v horké lázni s výhledem na zamlžené majestátní svahy hor a mořské pobřeží.
Toho dne jsme vyrazili dál směr hora Kirkjufel a další místa na západním cípu ostrova. Cestou zesílil vítr a tak bylo potřeba najít vhodný závětrný plácek ke kempování. Odpoledne jsme dorazili do městečka Grundarfjörður a postavili stany. Vzápětí je zase skládáme a hledáme vhodnější místo. Vítr s rychlostí až 140km/h naplno fouká z okolních kopců směrem k moři. Našli jsme k večeru lepší místo, ale v noci se situace opakovala. Kolem jedné hodiny ranní stany znovu a už definitivně balíme a jsme nuceni přespat v autech.
Petrův trefný komentář k nastalé situaci: "Kapitan Sketino opustil stan velmi rychle."
Nebo takto zpráva SMS domů:"Nechal jsem v 1:08h zapsat do kapitanova deniku evakuaci stanu :-( A to 15min po Jakubovi a 5min před Pavlem. Vznikla nova jednotka sily vetru - pocet vydesenych cinanu evakuovanych na jednu wc kabinku. Dnes fouka silou 4 cinanu/kabinku... :-D Vsichni jsme v autech se kterymi si vitr pohazuje, aneb 2t tanci v rytmu poryvu vetru. Jediné co v kempu jeste stoji je 8m karavan..."
Ač neradi, opustili jsme ráno poloostrov, stále prší a stále silně fouká.
Přejeli jsme k městečku Borganess a navštívili místní plovárnu, kde proběhla porada jak dál. Koupačka výborná, sauna, horké bazény, venkovní plavecký a nechyběly i tobogány. Rozhodlo se přejet do hlavního města a tam dva večery strávit v apartmánu. Alespoň uschne všechno oblečení :) Den jsme zakončili oslavou Lídiného svátku a fajn pokecem dlouho do noci. Víno a dobroty nesmí chybět. Po čase opět noc v normální posteli :)
Nedělní i pondělní ráno jsme strávili v centru města. V hlavním městě panovalo příjemné klima s teplotou kolem třinácti stupňů. První pekárny otevřely brzy z rána a ze stromů pomalu opadávalo listí. Město působilo pohodovou atmosférou, žádný spěch, žádný stres. Spousta barevných domků a kreseb na fasádách. Krásná katedrála, výstava obrazů přímo na ulici a obchody narvané islandskými pletenými svetry. V neděli odpoledne výletujeme k vodopádu Glymur, nejvyššímu na Icelandu. Konečně jsem si musel přebrodit řeku :) Večer jsme podnikli slavnostní ukončení expedice večeří na pokoji.
Reykjavik v pondělí je poněkud rušnější. Lidé na cestě do práce a školy. Prošel jsem staré přístaviště, centrum města a čas byl i na společné kafe. Co dodat. Viděli jsme toho spoustu krásného. Zažili jsme zimu i příjemné horké prameny. Jsem rád, že jsme vše zvládli ve zdraví. Iceland je krásné místo. Tak někdy zase ahoj.