Iceland Expedice 2017 #2 Highlands

15.09.2018

Navštěvujeme oblast icelandské vysočiny. Lávové pole Laugahraun a hora Brennistensalda, hora Skalli, cesta z Duhových hor na jih pak s výhledem na Heklu. Vodopád Seljalanfoss

Cesta do Duhových hor bylo naše první větší seznámení s vnitrozemskými "silnicemi". Nejprve asfaltová cesta se rázem mění v prašnou lávovou planinu. Silnice F208 je sjízdná jen pro 4x4 a vede až do kempu v Duhových horách. Lávovým polem musíme absolvovat cca 35km rychlostí 10-20km/h. Krajina je pustá, připadáme si jako na měsíci. Jen kámen, mech a prach v zapadajícím slunci.

Duhové hory. Místo pusté krajiny jsme byli najednou obklopeni různobarevnými kopci, skalami. Nádherná podívaná při zapadajícím slunci. Poslední brod řeky a byli jsme v kempu. Večer se podařil zakončit nabitý den zaslouženou koupelí v horkých pramenech, které jsou součástí kempu. Při svitu měsíce takhle relaxujeme až do půlnoci.

V Duhových horách jsme podnikli trek kolem lávového pole Laugahraun. Teplota ráno klesá skoro k nule, chce to čepici a rukavice. Vyrážíme. Šli jsme nejprve kolem řeky, horkých syrných průduchů a lávovým polem. Měli jsme mlhu, a tak počasí a okolní krajina byly jako věrná kopie Mordoru. Vystoupali jsme na vrchol Brennistensalda a měli krásný výhled na okolní hory. Krajina tady opravdu hraje všemi barvami. Od černých lávových kamenů, přes červené, fialové, žluté, až k modrým a zeleným svahům. Potoky jsou třeba zas oranžové a modré.

Večer ještě patřil výstupu na nedalekou horu Skalli. Čistě foto výšlap za večerním světlem a dalšími pohledy na duhové hory. Po návratu rychle do stanu, ráno nás čekala opět koupel v termální řece :) To koupání v řekách mi bude doma chybět.

Ranní horká koupel v řece při východu slunce je nepopsatelný zážitek. Snídaně a poslední momenty v duhových horách. Sem se chci ještě v životě vrátit. Tentokrát cestou F225 kolem stále zasněžené sopky Hekly jsme jeli k jihu. Naprosto nehostinná, ale nádherná krajina. Absolvovali jsme i několik brodů, pak už se krajina pomalu měnila. Na jihu je spousta farem, koní, krav, ovcí a nekonečné zelené louky.